• Historia budynku

• Historia budynku naszej szkoły sięga początków XX wieku. Projektowany od jesieni 1911 roku gmach przy ulicy Różanej pomieścić miał dwie szkoły: dla dziewcząt i dla chłopców. Za wzór architektoniczny miała służyć szkoła przy ulicy Berwińskiego. Twórcy projektów: miejski inspektor budowlany Herrenberger, miejski radca budowlany Adolf Stahl oraz architekt Haecker stworzyli jednak projekt zupełnie różny od pierwotnych planów nie zachowując ścisłej symetrii, która pozwalałaby łatwo podzielić budynek na dwie części – przeznaczone dla dziewcząt i dla chłopców. Oryginalny styl zabudowy cechuje się elementami stylu budownictwa niemieckiego, głównie barokowego i klasycystycznego, wyróżniają się barokowe szczyty dachów i podcieniowe ganki. Zestawienie wysokiej ściany szczytowej z niższą elewacją bocznego skrzydła oraz niska loggia portalowa tworząca frontowe wejście, sprawia, że gmach oglądany z miejsca zbiegu ulic Niedziałkowskiego i Różanej prezentuje się niezwykle malowniczo. Wybrane fragmenty kamieniarki opracowane zostały rzeźbiarsko. Przeważają przedstawienia zwierząt – bohaterów bajek.

Ulica Różana to dawniej Rosenstrasse. W brzmieniu polskim ustalona została 12.04.1920 r.

Nazwa wywodzi swój początek od plantacji róż (ogrodu różanego Sterna) istniejącego tu w dawniejszych latach.

Opracowane na podstawie "Kroniki Miasta Poznania – Poznań w literaturze, literatura w Poznaniu" wyd. PDN 1995

Ciekawostki z dziejów naszej szkoły

1913 - 1915

Budowa szkoły dla dziewcząt i chłopców