• Co u nas słychać

    • ROK SZKOLNY 2022/23

      

     WYCIECZKA KLAS TRZECICH DO TORUNIA

     Klasy trzecie wybrały się na wycieczkę do Torunia, miasta znanego przede wszystkim z klimatu średniowiecza , Kopernika i słynnych pierników. Po dotarciu do Torunia uczniowie udali się do Planetarium. W trakcie wycieczki uczniowie mieli okazję zwiedzić liczne zabytki w tym: Krzywą Wieżę, katedrę św. Jana Chrzciciela, Stary Rynek.  Wspólny spacer po starówce pozwolił na poznanie uroku miasta oraz jego historii. Na koniec wycieczki odwiedziliśmy Żywe Muzeum Piernika. Wycieczka była nie tylko edukacyjna, ale także bardzo przyjemna i pozostawiła wiele pozytywnych wrażeń.

        

      

     DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH W KLASIE 1C

     Mimo że światowy dzień gier planszowych wcale nie jest obchodzony w lutym, klasa 1c postanowiła się tym nie przejmować i zorganizować własny, klasowy dzień gier (nie tylko planszowych). Uczniowie wywiązali się ze swojej obietnicy przyniesienia ulubionych gier i przez dwie godziny lekcyjne zabawa i rywalizacja trwała, a dzieci grały również w gry, które dostały od Świętego Mikołaja. Klasowy dzień gier planszowych można uznać za udany!

          

     WYCIECZKA DO MUZEUM

     W dniu 30.09.2022 uczniowie klasy 2b wybrali się na wycieczkę do Muzeum Instrumentów Muzycznych. Dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej na temat rodzin instrumentów muzycznych. Największą atrakcją była możliwość zagrania prze każde dziecko na skrzypcach, dzwonkach czy też pianinie.

        

     ROK SZKOLNY 2021/22

     ZAJĄCZEK

     Dzisiejszy dzień był niezwykle wyjątkowy dla uczniów klas 1-3. Na placu zabaw i boisku odbyły się wielkie poszukiwania wielkanocnego zajączka. Na terenie szkolnego boiska zajączek ukrył naklejki ze swoją podobizną. Uczniowie młodszych klas wykazali się spostrzegawczością, gdyż wszystkie naklejki zostały odnalezione. Radości przy szukaniu było co niemiara. W nagrodę zajączek zostawił dla dzieci „słodkie co nieco”. Tego dnia długo nie zapomnimy. Wszyscy bawiliśmy się wspaniale.

     Ps. Kochany Zajączku! Koniecznie odwiedź nas w przyszłym roku.

         

      

     WIOSNO WITAMY

     Pierwszy dzień wiosny to dzień inny niż wszystkie! Tradycyjnie najmłodsi uczniowie szkoły witali Panią Wiosnę. W tym celu wybraliśmy się na spacer w poszukiwaniu zwiastunów wiosny. Zwiastuny zostały uwiecznione na fotografiach, z których powstał wiosenny kolaż. Dziś w klasach czekało na nas wiele wiosennych zadań: kodowanie, quizy wiosenne, wspólne śpiewanie i wykonanie plakatów wiosennych. 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To także Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa, którego celem jest uświadomienie, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. Oczekują szacunku, tolerancji i akceptacji. Klasy młodsze ubrały dziś kolorowe skarpetki nie do pary i w ten sposób okazały symboliczne wsparcie dotkniętych nim osobom.

            

      

     PRZEDSTAWIENIE "KOT W BUTACH"

     Klasa 3b w ramach zabawy w teatr przygotowała inscenizację znanej bajki pt. „Kot w butach”. Zaprezentowali się przed swoimi kolegami z grupy wiekowej 1-3 pokonując swoją tremę. Dzieci bardzo się zaangażowały w odtworzenie ról bajkowych bohaterów, dekorację i stroje. Dzień kota w naszej szkole był Dniem Kota w butach :)

         

      

     WALENTYNKI W KLASACH 1 - 3

     Dzisiejszy dzień upłynął na wesołych zabawach, ciekawych zajęciach grupowych, grach rozwijających zręczność i spostrzegawczość. Był to dobry czas na rozmowy o uczuciach i emocjach. To także sprzyjająca okoliczność do sprawiania radości innym, dostrzegania dobrych cech u kolegów i koleżanek, okazywania sobie przyjaźni. Z okazji walentynek klasy 1b i 2b przygotowały skrzynkę walentynkową, do której uczniowie wszystkich najmłodszych klas mogli wrzucać kartki z życzeniami dla swoich sympatii. Akcja zakończyła się sukcesem, skrzynka pękała w szwach! W dniu dzisiejszym kartki zostały dostarczone do klas. Listy, laurki, upominki przesyłane pocztą walentynkową wzbudziły wiele emocji. Miło nam, że bardzo wiele dzieci zostało nimi obdarowanych, a nawet panie wychowawczynie.

               

     ZBIÓRKA DLA SCHRONISKA

     Schronisko dla zwierząt Azorek w Obornikach dziękuje wszystkim uczniom klas 1-3 Szkoły Podstawowej nr 42 w Poznaniu, za przeprowadzenie zbiórki karmy i akcesoriów dla psów i kotów.

      

      

     SPOTKANIA ŚWIĄTECZNE W KLASACH 1-3

     W klasach 1-3  w piątek odbyły się spotkania przedświąteczne. Uczniowie samodzielnie udekorowali sale lekcyjne. Symbolicznie dzieląc się opłatkiem złożyliśmy sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Wspólnie wykonaliśmy wiele zadań od Gwiazdora, które w ukrytych kopertach czekały na nas na terenie szkoły. Oczywiście były też prezenty i dużo radości z tego powodu. Dzieci z klas drugich  osobiście spotkały Gwiazdorka na boisku szkolnym 😊 Było bardzo miło i wesoło.

     Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!!!

               

      

     MIKOŁAJKI W KLASACH 1-3

     Tegoroczne mikołajki uczniowie klas 1-3  obchodzili bardzo różnie. Dzieci przyszły w mikołajkowych czapkach, dzięki czemu w klasach i na korytarzach zrobiło się wesoło i kolorowo. 

     Uczniowie przygotowali w swoich salach gazetki ścienne i dekoracje, na których królowała postać Mikołaja. Pisali do Niego listy, uczyli się mikołajkowych  piosenek, czytali opowiadania.

     W radosnym nastroju oczekiwania na przybycie niezwykłego gościa, dzieci uczestniczyły w zabawach, śpiewały piosenki. Po przybyciu do klasy  Świętego Mikołaja wszyscy byli zadowoleni i uśmiechnięci.

              

      

     *****************************************************************

     DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

     5 listopada w klasach 1-3 obchodzono Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu uczniowie młodszych klas przebrali się za postacie z wybranej przez siebie bajki. Bohaterowie różnych bajek pojawili się już od samego rana w budynku szkoły. Dzieci z klas 1a oraz 2b zorganizowały dla pozostałych klas zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe, prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Uczniowie rozwiązywali zagadki, rozpoznawali bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Na koniec wspólnie zagraliśmy na bum bum rurkach piosenkę z bajki ,,Król lew”.

              

     ********************

     DBAMY O BEZPIECZEŃSTWO

     Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów udaliśmy się wydarzenie pt. „Żyj i pozwól żyć innym”. Klasy 2a, 2b oraz 3b podczas spotkania ze Strażą Miejską oraz przedstawicielami Policji i Pogotowia.

     Celem spotkania było ukazanie jak bezpiecznie poruszać się drogą do i z szkoły, przypomnienie zasad bezpieczeństwa dzieci na drodze i prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, omówienie znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej. Dzieci podczas zajęć były bardzo aktywne. Panie nauczycielki wykazały się odwagą korzystając z symulatora dachowania w celu pokazania uczniom jak ważne jest prawidłowe zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali prezenty.

     Dziękujemy wszystkim służbom ratunkowym za wspaniałe spotkanie i ciężką pracę jaką wykonują każdego dnia.

         

      

     *********************************************************

     DZIEŃ ŚLIWKI

     23 września, to pierwszy Dzień Jesieni ale i Dzień Śliwki. W tym dniu uczniowie klasy 3b przynieśli wspaniałe wypieki mam, różne gatunki śliwek oraz przetwory z nich wykonane. Degustowaliśmy, porównywaliśmy, opisywaliśmy…

         

      

     *********************************************************

     EURO 2021 W KLASACH PIERWSZYCH

     Uczniowie szkoły gorąco kibicują reprezentacji Polski podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej -  Euro 2021. W klasach pierwszych zorganizowano piłkarskie rozgrywki i szkolną strefę kibica. Dzieci ubrane w biało-czerwone stroje rozegrały mecz piłkarski, stoczyły bój w dwa ognie. Pierwszaki próbowały też swoich sił w wyścigach rzędów. Rozegrany na szkolnym boisku mecz zakończył się remisem. Wczorajszy dzień dostarczył pierwszakom dużo radości. Był również okazją do wspaniałej sportowej rywalizacji oraz zabawy w duchu fair play.

            

     *********************************************************

     Piknik klas pierwszych

     Korzystając z pięknej pogody, klasy pierwsze w dniu dzisiejszym miały zajęcia pod chmurką. Po długiej przerwie związanej z edukacją zdalną wszyscy bardzo mocno się stęsknili za wspólnymi zabawami i własnym towarzystwem. Dziś nadrobiliśmy zaległości na integracyjnym pikniku klas 1. Były wspólne zabawy klasy 1a oraz 1b, jedzenie na świeżym powietrzu, gry planszowe, aktywności ruchowe, mnóstwo zabawy i uśmiechu.

                  

      

     Witamy wiosnę

     Dzieci z klas 1-3 z radością oczekują pierwszego dnia wiosny, który nadejdzie w niedzielę. Wiedzą już jakie kwiaty są zwiastunami tej pięknej pory roku, umieją śpiewać wiosenne piosenki i z niecierpliwością czekają kiedy wszystko wokół się zazieleni. W ostatnim dniu nauki stacjonarnej wspólnie próbowaliśmy przywołać wiosnę śpiewem.

         

      

     Wycieczka do Krakowa

     Odbyliśmy wirtualną podróż do Krakowa. Poznaliśmy historię oraz zabytki tego pięknego miasta. Oto pamiątki z wycieczki w wykonaniu uczniów klasy 3b.

          

      

     Poznajemy Antarktydę i Arktykę

     Klasa 1b w ostatnich dniach przeniosła się do krainy, gdzie zawsze jest biało. Poznaliśmy dwa zimne bieguny: północny i południowy. Dzieci odnalazł Antarktydę oraz Arktykę na globusie. Dowiedzieliśmy się gdzie żyją pingwiny, a gdzie niedźwiedzie polarne oraz kto jeszcze zamieszkuje obie krainy. Na podsumowanie w grupach wykonaliśmy plakaty, prezentujące informacje z lekcji.

          

     Eksperymenty w 3b

     Klasa 3b przeniosła się do Świata Eksperymentów. Uczennice przygotowały i poprowadziły doświadczenie z Magicznym Balonem.

     Wszystko znakomicie się udało! Wniosek po obserwacji został zapisany. Brawo dziewczyny!

          

     Zimowe zabawy

     Za oknem od kilku dni panuje zimowa aura, którą dzieci uwielbiają. To świetna okazja do zajęć ruchowych na świeżym powietrzu. Uczniowie z klas 1-3 oddali się zimowemu szaleństwu: zjeżdżaliśmy na sankach, były zawody w lepieniu bałwanków, pierwszaki utrwalały litery kreśląc je na śniegu. Uczniowie klas trzecich przy okazji poznawania przygód Anaruka próbowali zbudować iglo. Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało. Zabawa była znakomita i wszyscy uśmiechnięci wracaliśmy do klas.

     Sposób na lekturę

     Klasa 3b omawiała lekturę pt. „Anaruk chłopiec z Grelandii”. Uczniowie dowiedzieli się kim był Anaruk i jak wyglądało życie chłopca i innych mieszkańców wyspy. Trzecioklasiści wykonali też lapbooki podsumowując lekturę. Wszystkie prace prezentują się wspaniale.

                

      

     Wyprawa na Biegun Północny i Biegun Południowy

      

     Klasa 2a wybrała się w minionym tygodniu na Biegun Północny i Biegun Południowy. Uczniowie poznali zwykłych i niezwykłych mieszkańców tych pięknych zimnych krain. Były próby zbudowania własnego igla przez dzieci. Zabawa była doskonałą okazją do pracy z kompasem i ćwiczeń w odczytywaniu kierunków świata na kompasie.