• Co słychać u Sów

• VII WILDECKI TURNIEJ KARNAWAŁOWY

W piątek, 27.01 br. wzięliśmy udział w VII Wildeckim Turnieju Karnawałowym organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 25 w Poznaniu. Bawiliśmy się wspaniale i rywalizowaliśmy w różnych konkurencjach. Zaprezentowaliśmy okrzyk przedstawiający nasze przedszkole, wykonaliśmy układ taneczny, ozdabialiśmy maseczkę karnawałową, rozwiązywaliśmy zagadki, bawiliśmy się w „Głuchy telefon”. Otrzymaliśmy wiele ciekawych nagród. To była naprawdę świetna zabawa!

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

18.I.br. zaprosiliśmy do przedszkola gości specjalnych- nasze kochane Bacie i Dziadków. Przedstawiliśmy Jasełka oraz program artystyczny. Zwieńczeniem występów było wręczenie własnoręcznie wykonanych upominków oraz słodki poczęstunek. Babuniu, Dziadziuniu żyjcie nam sto lat !!!

LEKCJA MUZEALNA

11.I.br. braliśmy udział w kolejnej lekcji muzealnej pt.: "Cztery pory roku". Z uwagą oglądaliśmy arcydzieła przedstawiające pory roku. Samodzielnie wyszukiwaliśmy obrazy, omawialiśmy dobór barw przy przedstawianiu przez artystę danej pory roku.  Dokonaliśmy wyboru ulubionej pory roku i przedstawiliśmy ją podczas samodzielnie wykonanej pracy plastycznej.

WYCIECZKA NA POCZTĘ

Bardzo lubimy wyjścia i wycieczki. Tym razem wybraliśmy się na pocztę, aby poznać pracę osób tam zatrudnionych. Dowiedzieliśmy się, jakie sprawy można załatwić na poczcie. Spotkaliśmy się z Panem listonoszem. Rozmawialiśmy o zwyczaju przesyłania kartek z życzeniami świątecznymi. Zakupiliśmy bożonarodzeniową pocztówkę i postanowiliśmy wysłać ją do Pani Basi, która pracowała w naszym przedszkolu. Myślimy, że sprawiliśmy jej tym radość.

DOKARMIANIE PTAKÓW

Podczas spacerów w parku zauważyliśmy wiele ptaków. Są tam też karmniki, niestety często puste. Jest coraz chłodniej i ptakom coraz trudniej zdobyć pożywienie. Postanowiliśmy im pomóc. Wypełniliśmy karmniki ptasimi przysmakami.

ZAJĘCIA W MUZEUM NARODOWYM

14.XII br. uczestniczyliśmy w kolejnej lekcji muzealnej pt:. "Mikołajki". Poznaliśmy prawdziwą historię Św. Mikołaja opowiedziana w oparciu o przepiękne ikony i obrazy. Dwiedzieliśmy się, że urodził się w Patarze położonej w Turcji i był cudownym dzieckiem. Został biskupem Miry. Całe życie pomagał biednym i potrzebującym. Następnie udaliśmy się do przepięknie przystrojonego, świątecznego pokoju, w którym czekały na nas zadania od Św. Mikołaja.

ZAJĘCIA Z TYGODNIA MIĘDZYKULTUROWEGO

13 XII br. w ramach Tygodnia Wielokulturowego odbyły się zajęcia pt:. "Wielobarwne stroje". Prezentowaliśmy tradycyjne stroje polskie z regionu Podhala: strój górala podhalańskiego oraz Małopolski: strój krakowski, strój wietnamski i ukraiński. W oparciu o prezentację multimedialną poznaliśmy tradycje i życie dzieci z innych stron świata. Na podstawie oryginalnych, tradycyjnych strojów ubieraliśmy sylwety dzieci w charakterystyczne elementy garderoby. Korzystając z globusa dowiedzieliśmy się gdzie leży Polska, Wietnam oraz Ukraina. Wykorzystując tablicę multimedialną wykazaliśmy się spostrzegawczością podczas zabawy internetowej "Znajdź parę".

TEATR LALEK  Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

8 XII br. odwiedzili nas goście z  Fundacji Wyobraźni. Z wielką ciekawością obejrzeliśmy spektakl Teatru Lalek z Niepełnosprawnością. Przedszkolacy poznali Tolę – dziewczynkę niewidomą oraz Szymka – chłopca zainteresowanego jej losem. Podczas rozmowy prowadzonej przez bohaterów przedstawienia dowiedzieliśmy się o ograniczeniach w funkcjonowaniu osób niewidzących i możliwościach rekompensowania zmysłu wzroku innymi zmysłami. Tola chętnie też odpowiadała na nasze pytania. Opowiedziała nam o sposobie radzenia sobie w różnych sytuacjach np. podczas poruszania się po chodniku, przechodzenia przez jezdnię, gry w piłkę i innych codziennych czynnościach. Mieliśmy okazję obejrzeć laskę dla niewidomych i pismo Braille a. Na koniec podziękowaliśmy naszym gościom, poczęstowaliśmy wykonanymi przez nas pierniczkami i wręczyliśmy laurkę.

ŚW. MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

Dzisiaj był bardzo radosny dzień. Od samego rana całe przedszkole rozbrzmiewało świątecznymi melodiami i czerwieniło się od mikołajkowych czapek. Po śniadaniu Św. Mikołaj wsunął nam list pod drzwi. Okazało się, że musimy wykonać specjalne zadania. Następnie otrzymaliśmy wskazówki i zaczęliśmy poszukiwania prezentów, które ukryte były pod choinką. Bardzo dziękujemy Św. Mikołaju.

MALOWANIE BOMBEK

5 grudnia wszystkie "Sówki" bardzo się napracowały. Rozpoczęliśmy przygotowania do świąt. Wykazując się kreatywnością własnoręcznie ozdabialiśmy bombki.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości wybraliśmy się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich upamiętniający powstanie wielkopolskie i zapaliliśmy znicze.

WARSZTATY W MUZEUM NARODOWYM

8 listopada uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej pt. "Muzealny zwierzyniec". Naszym zadaniem było odnalezienie elementów zwierzęcych w eksponatach zgromadzonych w muzeum. Wykonywaliśmy również z plasteliny sylwety dowolnych zwierząt.

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

7 listopada nasze "Sóweczki" wspólnie świętowały "Dzień postaci z bajek". Braliśmy udział w quizie, rozwiązywaliśmy zagadki oraz nazywaliśmy bajkowych bohaterów w oparciu o fragmenty filmów animowanych. Prezentowaliśmy swoje przebrania oraz samodzielnie wykonywaliśmy maski ulubionych postaci.

WYJŚCIE DO MDK

7 października nasze "Sowy" brały udział w zajęciach artystycznych w Młodzieżowym Domu Kultury.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

20 września świętowaliśmy " Dzień przedszkolaka". Były zabawy taneczne, słodki poczęstunek, upominki. Wykonywaliśmy zdjęcia w wesołej "fotobudce".