• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
     • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

     • W bieżącym roku nasza szkoła została zakwalifikowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do grupy szkół, które otrzymają dotację i przystąpią do realizacji rządowego projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2021–2025 – Priorytet 3.

      Celem tego programu jest stworzenie warunków dla wzrostu czytelnictwa w Polsce poprzez realizację programów stworzonych przez instytucje, które zdecydowały się ubiegać o fundusze na zakup książek.

      Nasza szkoła przystąpiła do realizacji tego przedsięwzięcia. Opracowany został szkolny projekt, zgodny z wymogami postawionymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, został zatwierdzony i szkole przyznano łącznie 15000 zł na zakup nowych książek.

      Priorytetem projektu jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek szkolnych poprzez zakup nowości wydawniczych pozostających w sferze zainteresowań uczniów. Dzięki temu czytelnicy będą mogli korzystać z najnowszych propozycji

      książkowych oferowanych na rynku wydawniczym. Książki kupowane będą zgodnie z oczekiwaniami i zainteresowaniami użytkowników biblioteki szkolnej. Aby tak się stało, w naszej szkole będzie przeprowadzona ankieta wśród uczniów, nauczycieli i rodziców, w ramach której zaproponują oni tytuły, autorów i serie wydawnicze książek. W związku z tym pragniemy zasięgnąć również Państwa opinii w sprawie zakupu książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

      Wszystkie opinie oraz sugestie uczniów, nauczycieli i rodziców będą podstawą do stworzenia listy książek, jakie powinny być zakupione do biblioteki w ramach tego projektu. Lista ta, po jej skompletowaniu, będzie przekazana do wglądu i zatwierdzenia przez Radę Rodziców, Radę Pedagogiczną oraz Samorząd Uczniowski.

    • Petycja w sprawie dzikich wysypisk na Wildzie
     • Petycja w sprawie dzikich wysypisk na Wildzie

     • Uczniowie klasy 8c brali w tym roku szkolnym udział w programie Centrum Edukacji Obywatelskiej Ekologiczna szkoła. Na lekcjach wychowawczych poznawali rozmaite zagadnienia edukacji ekologicznej i globalnej, a efektem końcowym był przeprowadzony przez zaangażowaną grupę projekt rzeczniczy Czysta Wilda. W jego trakcie powstała petycja młodzieży w sprawie likwidacji dzikich wysypisk na Wildzie, np. w okolicach Stadionu Szyca czy ul. Magazynowej.

      Petycja została przesłana do mediów i służb miejskich, a także umieszczona na platformie petycjeonline.pl, gdzie każdy zainteresowany tematem może ją podpisać. Zapraszamy do wsparcia zaangażowania naszych projektowiczów pod adresem:

      >>> PETYCJA <<<

    • Sukces najmłodszych szermierzy
     • Sukces najmłodszych szermierzy

     • ALICJA SIKORSKA I AMELIA URBANEK W SZEROKIM FINALE EUROPEJSKIGO FESTIWALU SZERMIERKI

      Udany występ naszych zawodniczek na międzynarodowym turnieju w Poznaniu.

      Świetne walki stoczyła uczennica klasy 3a Alicja Sikorska, ktora zajęła ósmą lokatę w kategorii 2011-2012 . Warto dodać, że Sikorka, Blanka i Julka walczyły z przeciwniczkami, które były od nich starsze o rok.

      Bardzo dobrze poradzila sobie uczennica klasy 2a Amelia Urbanek. Uplasowała się na ósmym miejscu w kategorii 2013 i mlodsi.

      Dodajmy, że dla Amelii były to pierwsze zawody w życiu.

      W kategorii (2011-2012) Blanka Hudziak z klasy 3a ukończyła zawody na 21 miejscu, przegrywajac pechowo z koleżanką klubową .

      Julia Olejniczak zajęła 42 miejsce, dla której były to również pierwsze poważne zawody.

      Gratulacje dla młodych zawodniczek!

    • 1 czerwca 2022 - NOWA DYREKCJA SZKOŁY URZĘDOWAŁA! 😊
     • 1 czerwca 2022 - NOWA DYREKCJA SZKOŁY URZĘDOWAŁA! 😊

     • Cóż to był za dzień!

      Nowa Dyrekcja Szkoły Pani  Aleksandra Szczukiewicz (wczoraj uczennica z kl. 5b)  i Pan Bazyli Jędrzejewski (wczoraj uczeń klasy 7b) mieli pełne ręce roboty.

      Oczywiście z samego rana Pani Sekretarka zaproponowała kawę lub kakao i to pozwoliło odprężyć się nowej Dyrekcji u progu dnia.

      Później jednak był natłok obowiązków: podpisywanie zamówień, faktur i innej dokumentacji, odpisywanie na korespondencję  i przygotowywanie pism do Wydziału Oświaty. No i dzień wypłat pensji dla nauczycieli – trzeba było dokonać przelewów w banku. Nieco później Pani Dyrektor zmuszona była przygotować w Librusie zastępstwa za chorych  nauczycieli i rozpisać zastępstwa na dyżurach. W wolnej chwili, w ramach nadzoru pedagogicznego,  Dyrekcja udała się na hospitację i obserwowała przebieg lekcji.

      Niestety, był i niemiły moment. Na dywaniku wylądowało u Dyrekcji czworo uczniów, którzy dokuczali dzieciom z kl. 3. Odbyła się rozmowa wychowawcza. Uczniowie musieli przeprosić pokrzywdzonych uczniów.

      Po godzinie 13:00 zrobiło się trochę spokojniej i Dyrekcja mogła udać się na inspekcję głównego strychu szkoły. To piękne pomieszczenie, powalające swym ogromem. Może kiedyś, w przyszłości,  uda się zdobyć Dyrekcji środki finansowe na zaadaptowanie strychu na ciekawe przedsięwzięcia, np. na szkolną galerię sztuki lub pracownie artystyczne, a może nawet na obserwatorium astronomiczne?!

      Co było później? -  nie wiemy! Dyrekcja zamknęła się w gabinecie i nad czymś ciężko pracowała. Mamy podejrzenie, że były to jakieś zarządzenia dla nauczycieli i życzenia dla uczniów z okazji DNIA DZIECKA 😊

    • Wyniki konkursu literackiego Różana Story
     • Wyniki konkursu literackiego Różana Story

     • Z prawdziwą radością informujemy, że konkurs literacki Różana Story został rozstrzygnięty.

      Przedstawiamy zwycięzców i wyróżnionych w konkursie.

      W kategorii klas IV-VI:

      ZWYCIĘZCA - praca nr 1 - Aleksandra Szczukiewicz, kl. Vb

      WYRÓŻNIENIA:

      - praca nr 3 - Zofia Konieczna, kl. Va

      - praca nr 6 - Amelia Krzyżycka, kl. VIa

      w kategorii klas VII-VIII:

      ZWYCIĘZCA - praca nr 5 - Bazyli Jędrzejewski, kl. VIIb

      WYRÓŻNIENIA:

      - praca nr 4 - Weronika Wachowiak, kl. VIIa

      - praca nr 2 - Dominik Gutowski, kl. VIIb

      - praca nr 7 - Rita Kaźmierczak, kl. VIIIa

      Wszystkim wyżej wymienionym składamy serdeczne gratulacje.

      Dla przypomnienia: zwycięzcy konkursu w ramach nagrody w dniu jutrzejszym (1.06.) będą sprawować funkcję dyrektora szkoły dzieląc się obowiązkami. Będzie to dzień świąteczny dla dzieci, ale też normalny dzień pracy. Zapraszamy pełniących obowiązki dyrektora do gabinetu o godz. 7:50.

      Z pewnością jutro czeka nas ciekawy i radosny Dzień Dziecka.

    • Wyniki konkursu na lapbooka
     • Wyniki konkursu na lapbooka

     • Przedstawiamy zwycięzców konkursu na najbardziej kreatywnego lapbooka o Konstytucji 3 maja. 

      Pierwsze miejsce - Adrianna Sobkowiak z klasy 4b

      Drugie miejsce - Hubert Jęczewski z klasy 4a

      Trzecie miejsce - Szymon Potocki z klasy 5a

      Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy! 

    • Sukces szermierzy
     • Sukces szermierzy

     • Fantastyczny dzień dla naszych uczniów!

      We florecie dziewcząt Mira Woźniak, Maria Pinkowska razem z koleżankami z klubu AZS-AWF POZNAŃ Florentyną Wiśnik oraz Niną Jaskólską wywalczyły 29.05.2022r. w stolicy, srebrny medal drużynowych Mistrzostw Polski młodzików.

      Ogromne gratulacje dla zawodniczek - wspaniały wynik!

    • Wildeckie Półkolonie 2022
     • Wildeckie Półkolonie 2022

     • W naszej szkole będą organizowane dwa turnusy półkolonii finansowanych ze środków Rady Osiedla Wilda. W półkoloniach mogą uczestniczyć dzieci aktualnie uczęszczające do klas 1-5 z naszej szkoły podstawowej, lub mieszkające na terenie Osiedla Wilda.

      Proponujemy półkolonie w terminach 18.07. - 22.07.2022 oraz 22.08. - 26.08.2022.

      Zapisy (przyjmowanie wniosków) będą odbywać się wyłącznie w dniach 23.05. - 27.05.2022 r. Ogłoszenie wyników zapisów w dn. 3.06.2022 r.

      Informujemy, że wniosek wraz z regulaminem jest dostępny >>> TUTAJ <<<

    • Majowe świętowanie
     • Majowe świętowanie

     • Maj jest miesiącem bogatym w ważne święta narodowe. Za nami Międzynarodowy Dzień Pracy, Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Nasza szkoła w ramach obchodów tych świąt postanowiła stworzyć wielką biało-czerwoną flagę na szkolnym boisku. Biało-czerwone były również nasze stroje tego dnia. Uczniowie zapoznali się podczas zajęć z okolicznościami uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz wagą tego dokumentu w historii.

       

      Nasze obchody jeszcze się nie zakończyły. Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie szkolnym na najlepszego lapbooka o Konstytucji 3 Maja. Przewidziane ciekawe nagrody! Prace proszę przekazać do 20 maja pani Katarzynie Witek-Dryjańskiej.

    • Konkurs literacki: Różana Story
     • Konkurs literacki: Różana Story

     • Wraz z Radą Rodziców zapraszamy naszych uczniów do udziału w konkursie literackim pt. Różana Story.

      Trzeba wymyślić i napisać najlepszą opowieść (opowiadanie, mini-powieść), której akcja rozgrywa się w Szkole Podstawowej nr 42 przy ul. Różanej w Poznaniu.

      Gatunek literacki dowolny: kryminał, powieść akcji, romans, opowieść fantasy, przygodowa...

      Będą dwie kategorie wiekowe: kl. 4-6 i 7-8. Szczegółowe zasady i terminy zostały ogłoszone i przesłane przez dziennik elektroniczny do wszystkich zainteresowanych.

      Na zwycięzców w kategoriach wiekowych czeka wśród innych nagród jedna wyjątkowa: pełnienie funkcji dyrektora szkoły w dn. 1.06.2022 r.

      Wszystkie prace konkursowe laureatów zostaną opublikowane na stronie internetowej. O innych nagrodach przeczytacie w regulaminie.

      A zatem do dzieła: zaczarujcie tajemnicze mury naszej szkoły i wypełnijcie ją niebanalną historią, która znajdzie wielu chętnych czytelników. Wymyślajcie, piszcie, fantazją wypełnijcie szkolne korytarze i sale, obleczcie aurą tajemniczości boiska, rozpuśćcie elfy i wróżki, łyknijcie eliksiru miłości, rozwiążcie najmroczniejsze tajemnice, wezwijcie na pomoc straszydła wszelakie!

      Bawcie się pysznie!

      Już nie możemy się doczekać Waszych literackich wspaniałości!

    • Ósmoklasisto!
     • Ósmoklasisto!

     • Ważne terminy:

      • Czas na składanie wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej to 16–20 czerwca 2022 do godz. 15. 
      • Czas na uzupełnienie wniosku o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty to: 24 czerwca – 12 lipca 2022 do godziny 15.
    • Wielkanoc
     • Wielkanoc

     • Już za parę dni Wielkanoc. To dobry moment, by złożyć wszystkim życzenia wytchnienia, odpoczynku i refleksji nad życiem i jego sensem. Zbierzmy siły i z optymizmem patrzmy na kolejne nadchodzące dni roku.

      Wszystkiego najlepszego!

    • Ostatni tydzień zapisów do kl. I
     • Ostatni tydzień zapisów do kl. I

     • Uprzejmie przypominamy, że rozpoczął się ostatni tydzień zapisów do klas I  w rekrutacji na rok szkolny 2022/23.

      Zapisujemy do klasy sportowej oraz do klas ogólnodostępnych.

      Wnioski i zgłoszenia należy składać maksymalnie do piątku 15.04.2022.

      Wnioski do klas sportowych prosimy złożyć niezwłocznie ze względu na konieczność przeprowadzenia próby sprawnościowej.

      Prosimy o przekazanie tej informacji zainteresowanym.

    • Zajęcia sportowe
     • Zajęcia sportowe

     • Zapraszam wszystkie dzieci z klas 1 - 5 na dodatkowe zajęcia sportowe (piłka nożna)

       

      WTOREK

      14.00-15.00              Uczniowie klas 1-3

      15.15-16.15              Uczniowie klas 4-5

       

      CZWARTEK

      14.30-15.30               Uczniowie klas 4-5

       

      PIĄTEK

      14.30-15.30              Uczniowie klas 1-3

                   

      Zajęcia odbywają się na boisku szkolnym lub w sali sportowej.

                                                                         Nauczyciel wf

                                                                       Przemysław Białasik

    • Zapraszamy na spacer po naszej szkole
     • Zapraszamy na spacer po naszej szkole

     • W związku z prowadzonymi zapisami do klasy I chcemy zaprosić chętnych kandydatów / rodziców kandydatów na krótki spacer po naszej szkole. Chodzi o zobaczenie miejsca, w którym będą uczyć się dzieci. Będzie okazja do zadania pytań. 

       

      Proponujemy trzy terminy: 

      5.04.2022 godz. 15:30 

      7.04.2022 godz. 15:30 

      12.04.2022 godz. 15:30 

      Czas trwania spaceru ok. 30 min. 

      Zapraszamy 😊 

    • Zapisy do klas I
     • Zapisy do klas I

     • Informujemy, że od dnia 28.03 do 14 kwietnia 2022 r. trwają ZAPISY DO KLAS I-ych (ogólnodostępnych i sportowej) Szkoły Podstawowej nr 42 im. Bolesława Chrobrego.

       

      W naszej szkole zapraszamy do klas pierwszych:

      - klasa sportowa o profilu szermierka

      - klasy ogólnodostępne.

      Rekrutacja do kl. I będzie odbywać się elektronicznie. Dzieci do klasy sportowej będą także zapraszane do odbycia próby sprawnościowej po złożeniu wniosku.

       

      Można zapisać dziecko:

      https://nabor.pcss.pl/poznan/szkolapodstawowa/Info/88662

      Znajdują się tutaj także niezbędne załączniki do składanych wniosków (do klas ogólnych i sportowej)

       

      Do klasy sportowej należy dodatkowo złożyć oświadczenie:

      >>> Oświadczenie do klasy sportowej <<<

      Testy sprawnościowe do klasy sportowej są planowane od 4-8.04.2022 r. W tej sprawie będziemy kontaktować się bezpośrednio z rodzicami dzieci wnioskującymi o przyjęcie do klasy szermierczej. Z tego też powodu sugerujemy, aby wnioski do lasy sportowej składać do 4.04.2022. Wyniki prób sprawnościowych zostaną opublikowane 12.04.2022 r.

       

      Rodzice dzieci zamieszkałych w rejonie szkoły składają ZGŁOSZENIE (bez załączników)

       

      Informator nt. rekrutacji i procedur można znaleźć tu:

      >>> INFORMATOR <<<

       

      Ogłoszenie wyników naboru podstawowego nastąpi 10.05.2022 r.

       

      Kandydatów zapraszam

      i wszystkich serdecznie pozdrawiam

       

      Dyrektor Zespołu Szkół nr 5

    • Zapisy do szkoły
     • Zapisy do szkoły

     • W związku z ogólną sytuacją zdrowotną nie organizujemy (jak w minionych latach) wielkiego grupowego spotkania w naszej szkole.

      Proponujemy jednak "Wirtualne Drzwi Otwarte". Zapraszamy wszystkich: rodziców i dzieci do "zdalnego" odwiedzenia Szkoły Podstawowej nr 42. Mimo trudnych czasów chcemy dać się poznać.

       

      Zdajemy sobie sprawę, że nie jest łatwo oddać atmosferę naszej szkoły, którą budujemy latami. Jednak chcemy przedstawić wyjątkowe miejsce, jakim jest Szkoła Podstawowa nr 42, przedstawić uczniów i ich życie, a także pracowników i nauczycieli. Mamy nadzieję, że będzie to namiastką osobistego kontaktu.

      Wierzymy, że obejrzenie tych krótkich filmów przybliży rodzicom i dzieciom naszą szkolną społeczność, pomoże zweryfikować wyobrażenia i ułatwi podjęcie decyzji :)

       

      Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej szkoły.

      Planujemy także inną formułę drzwi otwartych w postaci spacerów po szkole, o terminach będziemy informować na stronie www szkoły.