• Święta tuż, tuż ...
     • Święta tuż, tuż ...

     • Serdeczne życzenia radosnych Świąt

      w cieple rodziny, pięknie pachnącej choinki,

      zdrowia i energii na co dzień oraz uśmiechu

      i życzliwości na każdy dzień Nowego Roku

       

      Dyrekcja i Pracownicy Zespołu Szkół nr 5

    • Przedszkole wspiera SZLACHETNĄ PACZKĘ
     • Przedszkole wspiera SZLACHETNĄ PACZKĘ

     • Jeśli choć jedną dobrą myśl, wniosłeś do czyjegoś umysłu,

      jedno dobre uczucie zaszczepiłeś w czyjeś serce,

      jedną godziną szczęścia rozpromieniłeś jakieś smutne, szare życie,

      spełniłeś zadanie Anioła na ziemi

      Emil Zola

      Za nami Weekend Cudów akcji Szlachetna Paczka. Wszystkie zebrane dary trafiły do rodziny Pani Darii i Pana Roberta oraz ich syna Alana. Serdecznie dziękuję Rodzicom z Przedszkola nr 115 Sportowa Drużyna, którzy włączyli się do akcji i przynieśli żywność, środki higieniczne, artykuły papiernicze oraz bony podarunkowe do drogerii Rossman i do sklepu odzieżowego CROPP.Podziękowania składam również Rodzicom z Zespołu Szkół nr 5, którzy aktywnie przyłączyli się do akcji.

      Chciałabym także wyrazić wdzięczność Pracownikom Przedszkola nr 115, którzy ufundowali Rodzinie bon podarunkowy do sklepu budowlanego Bricomarche. Dziękuję, że jesteście, a dzięki Wam na ludzkich twarzach pojawia się uśmiech i wiara w to, że może być lepiej. Dziękuję za nieocenione wsparcie, serce i empatię.

      Koordynator

      Marta Trawińska

    • Elewacja została odrestaurowana
     • Elewacja została odrestaurowana

     • Z prawdziwą radością informujemy, że w dn. 13.12.2022 r. na terenie Zespołu Szkół nr 5 odbyło się oficjalnie odebranie prac związanych z odrestaurowaniem zabytkowej elewacji budynku. W spotkaniu wziął udział zastępca prezydenta Miasta Poznania p. Mariusz Wiśniewski, radni miejscy: Marta Mazurek, Łukasz Mikuła oraz Filip Olszak, pani Konserwator Zabytków, pan dyrektor Wydziału Oświaty Przemysław Foligowski, przedstawiciele spółki PIM, wykonawca prac, przedstawiciele ZS5.

      Prace przy elewacji były planowane już w 2018 r., a proces wykonawczy trwał od 2020 do 2022 r. Wymieniono wszystkie okna oraz stolarkę drzwiową, pozostawiając i konserwując dobrze zachowane elementy oryginalnego wyposażenia. Dzięki przeprowadzonym badaniom stratygraficznym przywrócono pierwotną kolorystykę okien i drzwi sprzed z górą 100 lat. Oczyszczono kamienne obróbki i detale architektoniczne. Na elewacji położono nowe tynki oraz zabezpieczono gzymsy, dokonano izolacji fundamentów budynku. Zegar zwieńczający ryzalit budynku na wschodniej elewacji został odrestaurowany i uruchomiony. Zastosowano wpółczesny mechanizm, a oryginalny oczyszczony i zabezpieczony wyeksponowano w pomieszczeniu za tarczą zegara widoczną z zewnątrz. Jest to z pewnością jeden z nielicznych zachowanych w tym stanie zabytkowych mechanizmów.

      Na tym nie koniec zaplanowanej inwestycji. Pozostaje do odrestaurowania posadzka pod podcieniami budynku oraz płyta dziedzińca, gdzie zaplanowano strefy zieleni, nową małą architekturę. Jest to związane z koniecznością wymiany kanalizacji pod wspomnianym terenem oraz zaplanowaną instalacją retencji wód opadowych.

      W tym miejscu wyrażamy wielkie podziękowanie wszystkim osobom zaangażowanym w proces planowania i wykonania tej niezbędnej pracy restauracyjnej i modernizacyjnej. Na Wildzie i w Poznaniu jest bardzo wielu pasjonatów historii miasta, koneserów pięknych miejsc oraz tysiące osób, które w minionych dziesięcioleciach ukończyły szkołę przy ul. Różanej. Dla wielu odrestaurowanie budynku ich szkoły było bardzo osobistym przeżyciem. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy z życzliwością sekundowali postępującym pracom. Z pewnością trzeba podkreślić zaangażowanie lokalnej społeczności m. in. w osobach radnych Wildy, którzy konsekwentnie podkreślali potrzebę zachowania w dobrej kondycji tak pięknego budynku, który jest wizytówką dzielnicy.

      O zakończonej renowacji naszego szkolnego budynku można przeczytać także w artykule: https://www.poznan.pl/mim/oswiata/news/odnowiona-elewacja-szkoly-przy-ul-rozanej,193500.html