• Zapisy do klas I
     • Zapisy do klas I

     • Informujemy, że od dnia 30.03. do 18.04.2023 r.  trwają 

      ZAPISY DO KLAS I-ych (ogólnodostępnych i sportowej)

      Szkoły Podstawowej nr 42 im. Bolesława Chrobrego.

       

      W naszej szkole zapraszamy do klas pierwszych:

      - klasa sportowa o profilu szermierka

      - klasy ogólnodostępne.

      Rekrutacja do kl. I będzie odbywać się elektronicznie. Dzieci do klasy sportowej będą także zapraszane do odbycia próby sprawnościowej po złożeniu wniosku.

       

      Dziecko będzie można zapisać:

      https://nabor.pcss.pl/poznan/szkolapodstawowa/Info/88662

       

      Informator nt. rekrutacji i procedur można znaleźć tu:

       

      >>> INFORMATOR <<<

       

      >>> ZAPISY DO SZKOŁY <<<

    • Rekrutacja do przedszkola
     • Rekrutacja do przedszkola

     • Zapisy do przedszkola na rok szkolny 2023/2024 odbędą się w dniach  

      14 marca - 27 marca 2023 r.

      W tych dniach składa się wnioski, które po wypełnieniu należy przesłać jako scan mailem na adres 

      sekretariat@zs5.poznan.pl  lub w formie papierowej dostarczyć do ZS5 najpóźniej do 27.03.2023r.

      Zachęcamy do śledzenia na bieżąco strony >>>nabór <<<, z której będzie można pobrać wszystkie dokumenty.

       

      >>> DRZWI OTWARTE <<<

       

      Zapraszamy do zapoznania się z ofertą przedszkola na stronie >>> nabór <<<

      Poniżej  link, który może ułatwić Państwu przejście przez proces rekrutacji.

      >>> PRZEWODNIK <<<

      Wiecej inforamcji znajdą Państwo w zakładce >>> REKRUTACJA 2023/24 <<<

    • Targi Edukacyjne 10.03.2023
     • Targi Edukacyjne 10.03.2023

     • Uczniowie klas ósmych, pod opieką nauczycieli, odwiedzili Poznańskie Targi Edukacyjne. To kolejna szansa na zapoznanie się z ofertą szkól ponadpodstawowych, rozmowę z ich przedstawicielami oraz skorzystanie z konsultacji u doradcy zawodowego. A to wszystko po to, aby łatwiej było tegorocznym absolwentom podjąć swoją pierwszą ważną decyzję życiową na temat: Co dalej po szkole podstawowej?

    • ARENA ZAWODÓW 2023
     • ARENA ZAWODÓW 2023

     • We wtorek, 28 lutego 2023 r., w ramach zajęć doradztwa zawodowego uczniowie klas ósmych wybrali się na „Arenę Zawodów”. Tegoroczna edycja odbyła się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Podczas  wyjścia ósmoklasiści mieli okazję zapoznać się z ofertami szkół ponadpodstawowych z Poznania i okolic.

    • III Wildecki Konkurs Matematyczny
     • III Wildecki Konkurs Matematyczny

     • Po raz trzeci uczniowie klas 7 i 8 mogli zmierzyć się w Wildeckim Maratonie Matematycznym. 

      Jak w sportowym maratonie tak i tu, liczyła się szybkość i dokładność rozwiązywania zadań. W konkursie uczestniczyli uczniowie ze szkól: SP25, SP5, SP42 i SP45.

      Zwycięzcy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Zapraszamy za rok!

    • BAL PRZEBIERANCÓW W KLASACH 1-3
     • BAL PRZEBIERANCÓW W KLASACH 1-3

     • W czwartek przed feriami odbył się bal przebierańców dla klas najmłodszych. Dzieci zaprezentowały piękne, kolorowe stroje.

      W rolę animatorów wcielili się z dużym powodzeniem uczniowie klas ósmych. Uczyli nas kroków tanecznych i bawili się razem z nami. Za muzykę odpowiedzialni byli chłopcy z klasy piątej.

      Wśród przeważających tańców nowoczesnych miejsce znalazł również polonez i kankan(!) Konferansjerkami naszego balu były organizatorki: pani Ewa i pani Iwona.

      Wszyscy świetnie bawili się, niektórzy ujawnili ukryte dotychczas talenty taneczne. Bal był wspaniały!

    • Święta tuż, tuż ...
     • Święta tuż, tuż ...

     • Serdeczne życzenia radosnych Świąt

      w cieple rodziny, pięknie pachnącej choinki,

      zdrowia i energii na co dzień oraz uśmiechu

      i życzliwości na każdy dzień Nowego Roku

       

      Dyrekcja i Pracownicy Zespołu Szkół nr 5

    • Przedszkole wspiera SZLACHETNĄ PACZKĘ
     • Przedszkole wspiera SZLACHETNĄ PACZKĘ

     • Jeśli choć jedną dobrą myśl, wniosłeś do czyjegoś umysłu,

      jedno dobre uczucie zaszczepiłeś w czyjeś serce,

      jedną godziną szczęścia rozpromieniłeś jakieś smutne, szare życie,

      spełniłeś zadanie Anioła na ziemi

      Emil Zola

      Za nami Weekend Cudów akcji Szlachetna Paczka. Wszystkie zebrane dary trafiły do rodziny Pani Darii i Pana Roberta oraz ich syna Alana. Serdecznie dziękuję Rodzicom z Przedszkola nr 115 Sportowa Drużyna, którzy włączyli się do akcji i przynieśli żywność, środki higieniczne, artykuły papiernicze oraz bony podarunkowe do drogerii Rossman i do sklepu odzieżowego CROPP.Podziękowania składam również Rodzicom z Zespołu Szkół nr 5, którzy aktywnie przyłączyli się do akcji.

      Chciałabym także wyrazić wdzięczność Pracownikom Przedszkola nr 115, którzy ufundowali Rodzinie bon podarunkowy do sklepu budowlanego Bricomarche. Dziękuję, że jesteście, a dzięki Wam na ludzkich twarzach pojawia się uśmiech i wiara w to, że może być lepiej. Dziękuję za nieocenione wsparcie, serce i empatię.

      Koordynator

      Marta Trawińska

    • Elewacja została odrestaurowana
     • Elewacja została odrestaurowana

     • Z prawdziwą radością informujemy, że w dn. 13.12.2022 r. na terenie Zespołu Szkół nr 5 odbyło się oficjalnie odebranie prac związanych z odrestaurowaniem zabytkowej elewacji budynku. W spotkaniu wziął udział zastępca prezydenta Miasta Poznania p. Mariusz Wiśniewski, radni miejscy: Marta Mazurek, Łukasz Mikuła oraz Filip Olszak, pani Konserwator Zabytków, pan dyrektor Wydziału Oświaty Przemysław Foligowski, przedstawiciele spółki PIM, wykonawca prac, przedstawiciele ZS5.

      Prace przy elewacji były planowane już w 2018 r., a proces wykonawczy trwał od 2020 do 2022 r. Wymieniono wszystkie okna oraz stolarkę drzwiową, pozostawiając i konserwując dobrze zachowane elementy oryginalnego wyposażenia. Dzięki przeprowadzonym badaniom stratygraficznym przywrócono pierwotną kolorystykę okien i drzwi sprzed z górą 100 lat. Oczyszczono kamienne obróbki i detale architektoniczne. Na elewacji położono nowe tynki oraz zabezpieczono gzymsy, dokonano izolacji fundamentów budynku. Zegar zwieńczający ryzalit budynku na wschodniej elewacji został odrestaurowany i uruchomiony. Zastosowano wpółczesny mechanizm, a oryginalny oczyszczony i zabezpieczony wyeksponowano w pomieszczeniu za tarczą zegara widoczną z zewnątrz. Jest to z pewnością jeden z nielicznych zachowanych w tym stanie zabytkowych mechanizmów.

      Na tym nie koniec zaplanowanej inwestycji. Pozostaje do odrestaurowania posadzka pod podcieniami budynku oraz płyta dziedzińca, gdzie zaplanowano strefy zieleni, nową małą architekturę. Jest to związane z koniecznością wymiany kanalizacji pod wspomnianym terenem oraz zaplanowaną instalacją retencji wód opadowych.

      W tym miejscu wyrażamy wielkie podziękowanie wszystkim osobom zaangażowanym w proces planowania i wykonania tej niezbędnej pracy restauracyjnej i modernizacyjnej. Na Wildzie i w Poznaniu jest bardzo wielu pasjonatów historii miasta, koneserów pięknych miejsc oraz tysiące osób, które w minionych dziesięcioleciach ukończyły szkołę przy ul. Różanej. Dla wielu odrestaurowanie budynku ich szkoły było bardzo osobistym przeżyciem. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy z życzliwością sekundowali postępującym pracom. Z pewnością trzeba podkreślić zaangażowanie lokalnej społeczności m. in. w osobach radnych Wildy, którzy konsekwentnie podkreślali potrzebę zachowania w dobrej kondycji tak pięknego budynku, który jest wizytówką dzielnicy.

      O zakończonej renowacji naszego szkolnego budynku można przeczytać także w artykule: https://www.poznan.pl/mim/oswiata/news/odnowiona-elewacja-szkoly-przy-ul-rozanej,193500.html

    • Święto Odzyskania Niepodległości
     • Święto Odzyskania Niepodległości

     • "Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.”  

      Jutrzejsze Święto Odzyskania Niepodległości stało się okazją do nietypowych lekcji historii. Zaczęły się one od uroczystego spotkania w auli szkoły, gdzie chór zaśpiewał pieśni patriotyczne. Później uczniowie naszej szkoły odwiedzili Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz obiekty związane z wydarzeniami historycznymi - Bazar, Katedrę Poznańską czy Pomnik Powstańców Wielkopolskich. Młodsi uczniowie wykazali się kreatywnością i talentem artystycznym, tworząc tematyczne prace artystyczne.

      Nasi Przedszkolacy również świętowali uroczyście Rocznicę Odzyskania Niepodległości 

      Ten Wielki Dzień Przedszkolacy obchodzili bardzo uroczyście już od samego rana. Wszystkie dzieci ubrane na galowo i udekorowane w wykonane przez siebie kotyliony odśpiewały hymn Polski. Grupa Pszczółki przygotowała uroczysty program artystyczny. Był polonez, przedszkolny poczet sztandarowy oraz piosenki patriotyczne. W tym dniu dzieci udały się także na spacer, aby złożyć kwiaty pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. 

      Nie są to jednak działania jednorazowe związane z konkretnym świętem narodowym. Nasi przedszkolacy uczą się patriotyzmu na co dzień już od najmłodszych lat. Poznają symbole Polski, takie, jak godło i flaga. Uczą się znaczenie słów: OJCZYZNA I PATRIOTA, ale także poznają życiorysy sławnych Polaków, m.in. w książce Wioletty Piaseckiej, pt. „Ignaś – opowieści patriotyczne” – mówiącej o dziecięcych latach przyszłego patrioty i wielkiego pianisty Jana Ignacego Paderewskiego. Dzieciom nie są również obce przygody niedźwiadka Wojtka, który towarzyszył żołnierzom armii gen. Andersa w walce od Persji po Szkocję. Bardzo ważne miejsce w wychowaniu patriotycznym każdego Polaka ma również wiersz Władysława Bełzy, pt. „Katechizm małego polskiego dziecka”. Wiersz, który znają całe pokolenia Polaków, a którego większość z nas uczyła się właśnie w przedszkolu. Poniżej parę zdjęć z obchodów patriotycznych. Wszystkie zdjęcia dostępne będą w GALERII PRZEDSZKOLA w zakładce PRZEDSZKOLE. Zachęcamy do obejrzenia. 

    • VI Ogólnopolski Turniej z okazji Święta Niepodległości
     • VI Ogólnopolski Turniej z okazji Święta Niepodległości

     • Bardzo intensywne dwa weekendy za nami. Ledwo ochłonęliśmy po zawodach w Bydgoszczy, a już tydzień później czekały nas zmagania w Toruniu! Toruń ugościł Nas piękną pogodą i.... medalami! Mira Woźniak po raz trzeci z rzędu stanęła na najwyższym stopniu podium. W finale przegrywała 1:5 - nie poddała się, pokazując silny charakter wygrała ostatecznie z zawodniczką z Wrocławia 8:6.

      Bardzo dobrze spisała się w najmłodszej kategorii Amelka Urbanek, która zajęła 7 miejsce. Amelka walczyła dzielnie i dzięki determinacji zakończyła turniej na tak dobrym miejscu.

      Floret kobiet

      21 miejsce Maria Pinkowska

      48 miejsce Weronika Martyniuk

      43 miejsce Alicja Sikorska

      13 miejsce Zofia Dróżdż

       

      Floret męski

      47 miejsce Kacper Mroziński

      38 miejsce Damian Dadej

      33 miejsce Damian Giec

      16 miejsce Robert Sammler

      33 miejsce Iwo Basiak

      27 miejsce Bruno Hęćka

      17 miejsce Tomasz Bitner

      16 miejsce Antoni Pałach

    • Program: Zbieraj baterie i telefony!
     • Program: Zbieraj baterie i telefony!

     • Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla szkół: ZBIERAJ BATERIE i TELEFONY! Dzięki tej akcji możemy zdobyć nagrodę dla szkoły. Więcej szczegółów w linku:

      ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY

      W tym roku Partnerem specjalnym programu jest firma T- Mobile, z którą organizowany jest dodatkowy konkurs dla użytkowników telefonów komórkowych pt.: "Planeta ma znaczenie. Zbieraj telefony".

      Konkurs: PLANETA MA ZNACZENIE!

      Szkoły, które do 31 grudnia br zbiorą największa masę telefonów komórkowych, mogą liczyć na cenne nagrody o łącznej wartości ponad 80 000 złotych, jak multimedialna sala językowa, gry planszowe.

      Włączcie się do programu!

    • Mira znów wygrywa!
     • Mira znów wygrywa!

     • Mira Woźniak drugi turniej z rzędu stanęła na najwyższym stopniu podium tym razem w Bydgoszczy. W grupie przegrała jedną walkę z zawodniczką, z która spotkała się później w finale, wyciągnęła wnioski i w pięknym stylu wygrała pojedynek. Na tym turnieju reprezentowało naszą szkołę inni zawodnicy:

      25 miejsce Damian Dadej

      27 miejsce Kacper Mroziński

      29 miejsce Robert Sammler

      39 miejsce Damian Giec

      12 miejsce Maria Pinkowska

      26 miejsce Antoni Pałach

      37 miejsce Tomasz Bitner

      39 miejsce Bruno Hęćka

      55 miejsce Basiak Iwo

      23 miejsce Blanka Hudziak

      27 miejsce Alicja Sikorska

    • Mira Woźniak wygrywa ogólnopolski turniej w Gdańsku
     • Mira Woźniak wygrywa ogólnopolski turniej w Gdańsku

     • W Gdańsku odbył się XV turniej „O Puchar Rajców Gdańskich”. W kategorii do lat 11 na najwyższym stopniu podium stanęła Mira Woźniak, która nie przegrała w turnieju ani jednej walki. Co więcej żadna z zawodniczek nie zbliżyła się w walkach bezpośrednich punktowo do Miry. Jest to ogromny sukces naszej uczennicy. Wielkie gratulacje!